Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Podcast audio

S.01 E.25 OBSESYJNI KOCHANKOWIE - Podcast audio
14 listopada 2023

S.01 E.25 OBSESYJNI KOCHANKOWIE

Opis

 

Różnica pomiędzy zdrowymi a obsesyjnymi kochankami staje się widoczna, gdy w grę wchodzą odmienne zdanie, obowiązki i odrzucenie. Jeśli odrzucony zostaje dojrzały mężczyzna, na ogół boleje nad rozpadem związku, przeżywa żałobę, cierpi, ale dalej wiedzie normalne życie, pragnie szczęścia. Obsesyjnych kochanków natomiast w takiej sytuacji ogarnia panika, niepewność, strach i ból. Sprawiają one, że osoby te lękowo bronią się przed rozkładem związku i pragną za wszelką cenę utrzymać go oraz osobę, która pragnie już odejść i której granice zostały przekroczone. 

 

Godzenie się jednak na rolę kochank_ również świadczy o niedojrzałości relacji, ponieważ jeżeli to jest sposób na bycie w relacji to znaczy, że wieczny kochanek nie potrafi zbudować więzi, a jedynie luźne relacje. Dojrzałością relacji jest bycie w związku nie tylko opartym na seksie. W zdrowych związkach, w miarę jak kochankowie stają się emocjonalnie coraz bliżsi sobie, zaczynają czuć się na tyle bezpiecznie, by móc stopniowo odkrywać swą prawdziwą i autentyczną swoją osobowość, a nie iluzoryczny obraz siebie. Niedojrzałe oczekiwania tych kochanków naturalnie ewoluują w taki sposób, aby odzwierciedlać zmiany, jakie ta zwiększona szczerość wprowadza do ich związku. Jeśli tych zmian nie akceptują, mogą wycofać się ze związku i często jest to wynikiem niedojrzałości. 

 

Dla kochanków obsesyjnych wycofanie się ze związku nie jest możliwe. Bez względu na to, jaka jest rzeczywistość, oni we własnej zaburzonej wyobraźni kreują taki związek, jakiego pragną. To prawdziwi manipulatorzy świadomości, którzy wykorzystują w większym stopniu swoje pragnienia niż prawdę. Ich oczekiwania są niewiarygodnie odporne na nieuniknione ciosy rzeczywistości i to doprowadza związek do ostatecznych decyzji, ponieważ w takiej relacji nie ma możliwości stworzenia empatycznego partnerstwa. A to z kolei sprawia, że partnerzy bardzo cierpią i nie żyją swoim świadomym życiem.

 

Wykonanie strony | The Best Projects