Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Podcast audio

S.01 E.13 W ZWIĄZKU Z NARCYZEM - Podcast audio
22 sierpnia 2023

S.01 E.13 W ZWIĄZKU Z NARCYZEM

Opis

 

W związki wchodzimy po to, by czuć się bezpiecznie i móc cieszyć się wyjątkowymi chwilami z ukochaną osobą. Czasami jednak wiążemy się z toksyczną osobą. Wówczas zamiast doświadczać radości, częściej zmagamy się z przykrościami, wynikającymi z przekraczania naszych granic – tak właśnie z reguły wygląda relacja z narcyzem. Jest ona prawdziwym wyzwaniem, ponieważ narcyza nigdy nie zmienimy, nigdy też nie stworzymy z nim żadnego partnerstwa; jedyna możliwa relacja z narcyzem polega na podporządkowaniu się mu w pełni.

 

Osobowość narcystyczna jest zaburzeniem osobowości, czyli utrwalonym wzorcem zachowania, związanym m.in. z wyolbrzymionym poczuciem własnej wartości, fantazjowaniem o własnej mocy, zdolnościach, zaletach; przekonaniem o własnej wyjątkowości, z którą mogą obcować tylko inne wyjątkowe jednostki; oczekiwaniem specjalnego traktowania i przywilejów; wykorzystywaniem innych do zaspokajania własnych potrzeb i osiągania celów; z zazdrością o sukcesy innych lub z przekonaniem, że to inni mu/jej zazdroszczą. Charakterystyczny dla osobowości narcystycznej jest również brak empatii.

 

Czy z taką osobą da się żyć? Bez terapii – nie, ponieważ będzie to pasmo cierpienia i niekończące się przekraczanie granic. Tylko zmiana i rozwój mogą uratować związek z narcyzem.

 

Wykonanie strony | The Best Projects