Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI
Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Podcast video

S.01 E.14 GDY KOCHAM ZA BARDZO... - Podcast video
29 sierpnia 2023

S.01 E.14 GDY KOCHAM ZA BARDZO...

Opis

 

Zależność od związku i od miłości to bardzo częste uzależnienie. Oznacza, że regulatorem emocji jest dla nas partner_. I tak jak alkoholik w czynnym nałogu nie wyobraża sobie życia bez alkoholu, tak kochająca za bardzo kobieta nie wyobraża sobie życia bez „ukochanego" i zakochany „bez pamięci" mężczyzna nie jest w stanie żyć bez swojej ukochanej kobiety. 

 

Uzależnienie od miłości, podobnie jak w przypadku innych uzależnień – np. od środków psychoaktywnych czy od takich zachowań jak hazard, seksoholizm i pracoholizm – polega na przymusie wykonywania określonych czynności i zachowań, pomimo ich negatywnych skutków. Często też pomimo racjonalnego myślenia. Dla osoby uzależnionej od alkoholu przymusem jest picie alkoholu, dla osoby uzależnionej od miłości jest nim powtarzanie zachowań związanych z relacją z mężczyzną lub kobietą. 

 

Podobnie też jak w innych uzależnieniach, mechanizm iluzji i zaprzeczeń nie pozwala realnie spojrzeć na związek, w którym się jest i który jest niezwykle zaburzony. Zwykle jest to związek pełen przemocy: fizycznej, emocjonalnej, ekonomicznej; pełen upokorzenia, bólu i cierpienia, pełen lęku i braku poczucia bezpieczeństwa. Aby być w takim związku i „nie widzieć", co się w nim dzieje, osoba uzależniona od miłości racjonalizuje i usprawiedliwia przed sobą zachowanie partnera – że nie była dziś zbyt miła, że za mało się starała. 

Uzależniona osoba partnerska bez przerwy myśli tylko o partnerze, rezygnuje z siebie, ze swoich ambicji i pasji, z czasem zaniedbuje również dzieci. Niezwykle ważne jest więc, aby sobie to wszystko uświadomić, by móc zawalczyć o siebie.

 

Wykonanie strony | The Best Projects