Opis
Przemoc często pojawia się w związkach, które przeżywają kryzys. Często zaczyna się od przemocy psychicznej, która może ukrywać się pod pozorami troski. Przemoc emocjonalna natomiast bywa tłumaczona porywczością zakochanego partnera lub –gorzej – naszym własnym wyimaginowanym przewinieniem. Dajemy się wówczas zwieść obietnicom poprawy i w nadziei na lepsze, nie podejmujemy żadnych działań. Albo inaczej: z czasem coraz bardziej słabnąc, w końcu się jej poddajemy, stając się współuzależnionymi. To bardzo częsta dynamika przemocy. Musimy zdawać sobie sprawę, że nieuchwycona w porę i nieukrócona przemoc psychiczna w związku, może być tragiczna w skutkach. Niesie też za sobą bardzo wiele obciążeń.
Każda przemoc, jakiej doświadczamy, jest brzemienna w skutki. Długotrwała może prowadzić do wystąpienia depresji, zespołu stresu pourazowego, stanów lękowych, a w skrajnych przypadkach nawet do podejmowania przez ofiarę prób samobójczych. Tak trudno jest poradzić sobie często ofierze z przemocą w związku.
Częściej przemocy w związku doświadczają kobiety. Wiele z nich, w obawie przed stygmatyzacją lub eskalacją przemocy, nie zgłasza jej na policję i nie jest w stanie zawalczyć o siebie, by przerwać schemat cierpienia w związku.